У збірці Народного музею історії села Баланівка вишивки, які дивують своєю красою

Українська вишивка – етнічний бренд, перевірений історією. Вишивка - це і оздоблення одягу, і весільні рушники, і елементи, покликані прикрасити оселю: скатертини, фіранки, покривала тощо. 

Достеменно невідомо, коли ж вишивка почала розвиватись як галузь мистецтва. Дослідники стверджують, що розвиток вишивки відбувався протягом кількох століть. З року в ріку предки збагачували ремесло новими орнаментами та техніками. Наші працьовиті пращури завжди вміли створити справжню красу з полотна і ниток. Майстрині навчились виготовляти нитки унікальних відтінків для того, щоб на полотні вигравали нові кольори.

З давніх-давен і до сьогодні українці можуть похвалитися більше, ніж сотнею технік виконання вишивки! Таке різноманіття свідчить як про любов пращурів до краси та їх винахідливість, так і про незамінність вишитого одягу на всій території України. Найбільш популярні прийоми: вишивка хрестом та гладдю, бігунок, мережка та ін.

Одним із елементів української вишивки є вишиванка. Кожен українець, мабуть, знає, що таке вишиванка, адже це не просто одяг, а частина душі, оберіг.

В давнину вірили, що вишиванка оберігає людину, дарує їй добру долю та здоров'я. Матері вишивали своїм дітям одяг з особливою теплотою та любов'ю. Існують свідчення, що у деяких регіонах країни процес вишивання мав вигляд особливої церемонії. Жінки в процесі молились і вірили, що ці молитви зроблять вишиванку сильнішою та зарядженою тільки позитивними емоціями.

Наші предки вірили, що кожен елемент на вишиванці має конкретне значення. Згодом зникла традиція вибирати вишиванку, зважаючи на її символізм. Люди перестали задумуватись про те, що поєднання певних візерунків може принести в їхню долю лихо, або ж навпаки – щастя і вдачу.

Пізніше, у зв'язку з небувалим розквітом українського національного вбрання, українці стали звертати неабияку увагу на те, що зображено на їхніх вишиванках, які кольори поєднані та що вони символізують. Знавці вишиванки переконують, що символізм елементів вишиванки має дуже сильний вплив на життя того, хто її носить

У третій четвер травня  -  День вишиванки, цього дня вже декілька років поспіль українці одягають вишиванку, демонструючи її красу й унікальність.

Народний музей історії села Баланівка у своїх фондах зберігає жіночі та чоловічі вишиті сорочки, кожна з яких не схожа на іншу: різні техніки виконання та різний орнамент. Також у музейній збірці є рушники та серветки, які дивують своєю красою. Працівники музею популяризують українську вишивку на стаціонарних та пересувних виставках. Запрошуємо оглянути фотопрезентацію вишивок баланівських майстрів.

Начальник відділу

Герасимчук Надія Миколаївна

Адреса: 24400 м. Бершадь вул. Героїв України,11
Телефон: 
(04352) 21578,

(04352)24036, (04352)24092


E-mail:
rvk_bershad@vin.gov.ua

Січень 2021
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31