Відродимо бершадську вишивку

У жовтні минулого  року разом із відділом культури ми розпочали втілювати в життя проект «Відродження східно-подільської сорочки в Бершадському районі».

Мета проекту – вивчити особливості вишивки сорочок кожного села, відродити забуті способи вишивання наших прабабусь (такі техніки, як низь, кафасор, поверхниця, верхоплут, вирізування, змережування), допомогти людям згадати наші традиції, культуру, щоб у кожному селі люди усвідомлювали, що вони українці з багатою культурною спадщиною, сильні і неповторні!

Нам необхідно відродити культуру і традиції Східного Поділля для самоствердження, ідентифікації себе як українця, зробити модною саме нашу традиційну вишиту сорочку з українською душею, а не штамповані вишиванки з однаковими малюнками.

Раніше вміння і майстерність передавалися від матері – до доньки, від бабусі – до онуки, свято оберігалися секрети вишивання. Кожне село мало свої техніки нанесення і виконання візерунка, використовували свої орнаменти, свої кольори.

Найбільш розповсюджена техніка вишивки в нашому районі – це низь, техніка, що імітує ткацтво. Низзю вишивали полики (узор на плечах) жіночих сорочок, а також використовували і в чоловічих сорочках. Головна відмінність цієї техніки в тому, що виконується вона з вивороту полотна швом «голка вперед». Це найчастіше геометричні узори, що зберігають у собі багато таємних символів, тісно переплітаючись зі слов’янською міфологією. Для них характерні ромби, кружальця, хрести, лінії, зигзаги. Дуже популярні символи «каракулі» і «безконечник», які прийшли до нас із часів трипільської культури. Чорний колір у вишивці нашого краю означає родючість землі, наші чорноземи, які дають людям багатий урожай.

І тільки в 1920 році потрапляють до нас узори хрестиком – різні квіточки, картинки з французьких журналів. Вони захопили українців простотою виконання. Спочатку вишивали такі узори в містах, а потім і селянки захотіли бути «модними» і теж перейняли вишивку хрестиком.

Багаторічне знищення українських традицій, культури, мови призвело до того, що справжньої вишиванки стали соромитися, вважали її немодною, сільською. А насправді – це плід складної і клопіткої роботи, яка наповнена величезною палітрою кольорів і сакральними орнаментами, це витвір мистецтва! Чого варті лише густо рясовані коміри, розшиті манжети, полики змережані, вишиті дрібнесенькими стібками низинки. І усе це багатство, на жаль, поступово втрачається. Вже ніхто не може пояснити, чому узори компонували саме так, чому саме так вишивали, підбирали такі кольори.

До речі, узори на поликах сорочок дуже схожі на старовинні знаки на уламках кераміки, знайденої при розкопках поселень Трипілля. Вчені кажуть, що цим знахідкам 7500 років. Настільки давні узори вишивали наші прабабусі. В цих узорах мудрість народу, закодований цілий всесвіт.

Ті сорочки бабусині, що збереглись, звичайно, носити не можна. Їх потрібно берегти для нащадків, відтворювати, щоб наші діти й онуки могли побачити справжнє українське, а не запозичене з інших країн.

Без міцного кореня дерево не буде пишне і гарне. Так і люди, не цінуючи багатства свого культурного спадку, не зможуть відчувати себе справжніми українцями. А в наш час це дуже актуально!

 За підтримки сільських голів, працівників будинків культури і клубів та начальника відділу культури і туризму РДА Н. М. Герасимчук уже проведені майстер-класи у Війтівці та П’ятківці. Жінки, які приходили на зустріч, опанували вишивку низзю і вже вишивають цією вишуканою технікою. Плануються зустрічі і в інших селах. Участь у майстер-класах – безкоштовна!

 

Начальник відділу

Герасимчук Надія Миколаївна

Адреса: 24400 м. Бершадь вул. Героїв України,11
Телефон: 
(04352) 21578,

(04352)24036, (04352)24092


E-mail:
rvk_bershad@vin.gov.ua

Червень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30