Виробнича діяльність будь-якого підприємства залежить від умов праці у яких працюють люди. Саме тому значна увага безпеці праці приділяється у колективному договорі – документі, якому узагальнюються і деталізуються основні вимоги законодавства, встановлюються загальні для всіх професій на підприємстві вимоги, у тому числі і в області охорони праці, а також узгоджуються питання, які відповідно до законодавства вимагають спільного рішення власника і трудового колективу (профспілкової організації). Зупинимося детальніше на порядку укладення колективного договору в розділах, що стосуються охорони праці на підприємстві.
Відповідно до ст. 20 Закону про охорону праці у колективному договорі передбачаються соціальні гарантії в області охорони праці, а також комплексні заходи щодо досягнення встановлених нормативів безпеки, гігієни праці, запобігання виробничого травматизму, профзахворювань тощо. При розробці даного розділу, а також додатків, що випливають зі взятих зобов'язань, слід врахувати, що до тексту колдоговору доцільно вносити тільки основні норми, для встановлення яких законодавством передбачається згода профспілкового комітету або рішення трудового колективу.
До тексту колдоговору записуються трансформовані під зобов'язання власника (адміністрації підприємства) і працівників норми статей 13 – 18, 22, 23 Закону про охорону праці. Крім того, низку питань Закон про охорону праці вимагає узгодити з трудовим колективом. Тому до тексту договору вносяться пункти про створення (за необхідності) комісії про охорону праці, кількість обраних уповноважених трудового колективу з питань охорони праці і затвердження відповідних положень. Також необхідно зазначити порядок і строки звільнення від основної роботи (зі збереженням середнього заробітку) уповноважених і членів комісії для виконання ними своїх громадських обов'язків.
Навіть якщо власник не збирається надавати додаткові пільги і гарантії своїм працівникам, у розділі колдоговору "Охорона праці" зазначаються мінімальні державні гарантії за роботу у важких і шкідливих умовах. Такі списки переліки, що регламентуються нормативними актами оформляються як додатки до колдоговору.
Звичайно, що переліки і списки слід адаптувати до умов конкретного підприємства, зазначивши, працівники яких професій повинні в обов'язковому порядку проходити медогляд, профілактичний наркологічний огляд, які професії потребують професійного добору. Щоб бухгалтер відніс відповідні витрати на валові, також необхідно закріпити в колдоговорі списки тих працівників, хто має право на відпустку за ненормований робочий день або шкідливі умови праці, кому і з якою періодичністю слід видавати спецодяг, миючі засоби, спецхарчування тощо.
В обов'язковому порядку до тексту колдоговору вносяться гарантії постраждалим на виробництві, порядок надання більш легкої роботи як потерпілим, так і вагітним жінкам. Також у колективному договорі обумовлюється періодичність проведення атестації робочих місць за умовами праці, а після її проведення встановлюється перелік заходів щодо поліпшення умов праці, їх доведення до необхідних нормативів безпеки, гігієни праці, підвищення рівня охорони праці. Ці заходи включаються до колдоговору у вигляді додатка. А у тексті можна визначити загальну суму коштів (як в абсолютних, так і у відносних показниках), що виділяється на ці заходи, з урахуванням обмежень, встановлених для віднесення витрат на валові витрати.
В колдоговорі необхідно урахувати ст. 19 Закону про охорону праці: для підприємств, незалежно від форм власності, або фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, витрати на охорону праці становлять не менше 0,5 відсотка від фонду оплати праці за попередній рік.
Ще можна у колдоговорі обумовити умови і порядок заохочення осіб, які працюють над поліпшенням стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища. Тим більше що таку можливість прямо передбачає ст. 25 Закону про охорону праці.
Сподіваємось, що укладені на підприємствах колективні договори повністю урегулюють взаємовідносини між роботодавцями і працівниками з першочергових питань соціального характеру, в тому числі з питань охорони праці.