Вогнегасник є основним і найпоширенішим протипожежним засобом. За правилами безпеки, вогнегасники повинні знаходитися в кожному місці масового скупчення людей – державні та приватні організації, заклади громадського харчування, клуби, кінотеатри і т. д. загалом, в будь-якому місці, де є хоча б мінімальна можливість виникнення пожежі, необхідно передбачити наявність вогнегасника.
Різновиди вогнегасників
Отже, існує багато критеріїв класифікації:
1. За габаритами пристрої бувають ручні, промислові та пересувні. Вони відрізняються обсягом балона: від 2 до 10 літрів і більше.
2. За типом пристрою пуску вогнегасник може бути пістолетним або вентильним. Існують також пристрої, здатні працювати від постійного джерела тиску.
3. В залежності від вмісту речовини, яка міститься усередині судини, бувають порошкові, водні, газові вогнегасники.
- для початку потрібно взяти вогнегасник і піднести до осередку пожежі;
- одним ривком зірвати пломбу і висмикнути чеку;
- направити розтруб вогнегасника на вогнище спалаху і натиснути на важіль;
- під час роботи пристріою не можна хапатися рукою за розтруб ( є ймовірність обмороження рук);
- при гасінні вимикача або розетки, якщо полум’я з проводки пішло вгору, струмінь вогнегасника направляють спочатку на джерело займання – розетку або вимикач, і тільки потім збивають полум’я вгорі;
- запірно-пусковий пристрій дозволяє переривати подачу вуглекислоти. Ні в якому разі не можна користуватися вогнегасниками, що мають будь-які пошкодження.
Не можна користуватися неперевіреними вогнегасниками (не мають паспорта заводу-виробника і без пломби). Не можна кидати вогнегасники, зберігання їх дозволяється тільки на спеціальних підставках з кріпленням. Зберігати вогнегасник в прохолодному місці (де немає опалювальних приладів). При роботі вогнегасника направляти розтруб в потрібну сторону і утримувати його необхідно тільки за допомогою рукоятки, спеціально змонтованої на рухомий трубці.