ЖІНКИ І ДІАБЕТ: НАШЕ ПРАВО НА ЗДОРОВЕ МАЙБУТНЄ


    14 листопада – Всесвітній день боротьби з діабетом, він був заснований Міжнародною діабетичною федерацією спільно з Всесвітньою організацією охорони здоров'я (ВООЗ) в 1991 році у відповідь на стурбованість зростаючою частотою випадків захворювання на цукровий діабет (ЦД) у світі. 14 листопада - це день народження Фредеріка Бантінга, який разом із Джоном Маклеодом, Чарльзом Бестом та Джеймсом Колліпом винайшов препарат інсулін й вперше успішно його застосував для лікування цукрового діабету (ЦД).
  Основна його мета - підвищення обізнаності населення про ЦД. Епідемія цукрового діабету стає найбільшою загрозою 21 століття. Це захворювання на сьогоднішній день стає не тільки медичною проблемою, а й фінансовим та соціальним тягарем навіть для розвинутих країн.  
Важливим є профілактика ЦД 2-го типу, відтермінування та запобігання таких ускладнень цукрового діабету, як ураження кінцівок, хвороба очей, ураження нирок. Тому поінформованість лікарів та населення має велике значення, так наприклад: навчання пацієнтів по догляду за стопою має можливість знизити ампутацію кінцівок до 60-70%, а рання діагностика хвороби очей при цукровому діабеті запобігає виникненню сліпоти.
   В Україні головною проблемою ЦД є його пізня діагностика та низький рівень обізнаності хворих. На жаль у багатьох випадках це захворювання діагностується на тому етапі, коли вже сформовані складні незворотні ускладнення. Діабет несе серйозну загрозу не лише для 1 млн. 300 тис. українців, яким на сьогодні встановлений діагноз ЦД, але і є загрозою для близько 2 млн. людей, які ще не знають про своє захворювання.
У цьому році кампанія, приурочена до Всесвітнього Дня Діабету – 2017, проходитиме під девізом «Жінки і діабет: наше право на здорове майбутнє».
   Основною метою заходу є сприяння справедливому доступу всіх жінок, які знаходяться у групі ризику або хворих на діабет, до головних лікарських засобів і технологій догляду, освоєнню інформації і навичок самоконтролю для ефективної профілактики діабету другого типу (ЦД2).
У Вінницькій області із 50 тисяч пацієнтів із ЦД близько 33 тисяч складають жінки (64 % від усіх із ЦД); з них близько 4 тисяч - отримують інсулінотерапію (12% від усіх жінок з діабетом). Жінок фертильного віку, що отримують інсулінотерапію - 587 осіб, з них 1-го типу - 507 осіб, 2 типу - 65 осіб, та 20 осіб - з іншими типами діабету. Дівчаток віком від 0 до 14 років із ЦД - 146 осіб, дівчаток - підлітків віком від 15 до 17 років включно - 60 осіб.
Вагітних жінок із ЦД протягом 2017 року - 42 особи; з них із 1 типом ЦД - 8 осіб, із 2 типом - 2 особи та 32 жінки - із гестаційним цукровим діабетом.
Що потрібно зробити
- Система охорони здоров’я повинна приділяти належну увагу особливим потребам та пріоритетам жінок.
- Усі жінки, які страждають на діабет, повинні мати доступ до лікарських засобів та технологій, необхідних для управління діабетом, а також до самоконтролю та інформації, необхідної їм для досягнення оптимального результату діабету.
- Усі жінки, які страждають на цукровий діабет, повинні мати доступ до послуг із попереднього обстеження та підготовки до вагітності, щоб зменшити ризик під час вагітності.
- Усі жінки та дівчата повинні мати певний рівень фізичної активності, щоб поліпшити свої результати здоров’я.
- Стратегії профілактики діабету 2-го типу повинні зосереджуватися на здоров’ї та харчуванні майбутніх матерів, а також на способі життя до і під час вагітності, а також на харчуванні дітей та немовлят.
- Візити до вагітності, під час вагітності повинні бути оптимізовані для покращення здоров’я молодих жінок та раннього виявлення цукрового діабету.
- Скринінг на діабет, в т.ч. гестаційний діабет, слід інтегрувати в заходи та послуги з охорони материнства на первинному рівні охорони здоров’я, щоб забезпечити раннє виявлення, кращий догляд за жінками та зменшення ризику материнської смертності.
- Медичні працівники повинні пройти навчання з діагностики, лікування, управління та подальшого лікування діабету під час вагітності.
- Дослідження показали, що коли матері отримують більший контроль над фінансами, вони більше витрачають на харчування, здоров’я дітей та на освіту.
- Жінки є берегинями домашнього харчування та життєвих звичок, і тому вони мають потенціал для запобігання негараздів у себе вдома та за його межами.
- Жінкам та дівчатам слід надавати право на легкий та рівний доступ до знань та ресурсів, щоб зміцнити їх здатність запобігати діабету 2-го типу у своїх сім’ях та краще захистити своє власне здоров’я.
   Профілактика цукрового діабету повинна здійснюватися на трьох рівнях: популяційному, груповому і на індивідуальному рівні. Очевидно, що профілактика в масштабах усього населення не може проводитися тільки силами охорони здоров'я, потрібні міжвідомчі заходи по боротьбі із захворюванням, створення умов для досягнення і підтримки здорового способу життя, активне залучення до цього процесу різних адміністративних структур, підвищення інформованості населення в цілому, дії із створення сприятливого, "недіабетогенного" оточуючого середовища.
   Сімейні лікарі часто зустрічаються з пацієнтами, що входять до групи ризику розвитку цукрового діабету (це хворі з ожирінням, артеріальною гіпертонією, дісліпідемією). Тому так важливо проведення масових скринінгових обстежень населення, спрямованих на раннє виявлення чинників ризику розвитку цукрового діабету 2 типу. Особливе значення має корекція виявлених проблем у осіб групи ризику.
     Високі показники поширеності чинників ризику і захворюваності на цукровий діабет 2 типу багато в чому обумовлені низьким рівнем культури населення по відношенню до свого здоров'я, відсутністю мотивацій до ведення здорового способу життя, а також низькою інформованістю про чинники ризику неінфекційних захворювань і методи профілактики розвитку захворювань.
У Бершадській ОЛІЛ діагностично-лікувальну допомогу пацієнтам з цукровим діабетом надає лікар - ендокринолог діагностично-консультативної поліклініки Зайченко Л.А., каб. №318 . При невідкладних станах звертатися у відділення екстреної медичної допомоги  або викликати швидку медичну допомогу.