10 вересня – Всесвітній день запобігання самогубством

Суїцид, умисне свідоме нанесення собі шкоди зі смертельним наслідком. Виключно  людський акт, суїцид зустрічається у всіх  культурах та  популяціях.
Люди, що  здійснюють суїцид, зазвичай страждають від сильного душевного потрясіння і перебувають у стані стресу,  а також  відчувають неспроможність впоратися зі своїми проблемами.
Для дітей та підлітків характерні імпульсивні суїцид альні дії, їх найбільш частою причиною є сварки в сім’ї,  конфлікти з  вчителями. У  зрілому віці причиною самогубств є  фінансовий крах,  безробіття, алкоголізм, зрада, розлучення.
У  літньому віці суїцидальна поведінка в більшості випадків обумовлена  різною зміною способу життя ( закінчення трудової діяльності,  конфлікти з дітьми).
В похилому віці суїцидальна  активність викликана самотністю , важливими соматичними захворюваннями.
Для профілактики самогубств необхідно  вчасно розпізнати розвиток кризи і  створити умови для  адекватного емоційного реагування та  інтелектуальної переробки психотравмуючої  події.
Кризовий стан  характеризується інтенсивними негативними емоціями: почуттям невизначеності , занепокоєнням, тривогою, переживанням власної неспроможності, безпорядності, безнадії, вираженими труднощами в плануванні подальших дій.
Переважна більшість потенційних самогубств з психіатричної точки зору є людьми практично здоровими.
У дев’яти випадках із десяти суїцидальна спроба – це не бажання вкоротити собі віку, а крик про допомогу.
Хорошим помічником може бути лікар-психіатр, психолог, сімейний лікар, священик, сім’я.
Які б не були проблеми, варто пам’ятати, що безвихідних ситуацій не буває. Проблеми в цьому житті нам даються для того, щоб ми їх вирішували або, якщо перше нездійсненне, змінювати своє ставлення до них і приймати як просту недосконалість світу. Заклик до боротьби за життя звучить в поезії Л.Українки: «Так! Я буду крізь сльози сміятись, серед лиха  співати пісні, без надії таки сподіватись, буду жити! Геть думи сумні!».

Лікар-психіатр
Бершадської ОЛІЛ                                       О.С.Яцюк