Звернення Голови Верховної Ради України з нагоди Дня Конституції України

Дорогі українці!

 

Щиро вітаю вас із Днем Конституції України.

Цього року ми відзначаємо вже 22-у річницю ухвалення у 1996 році  Конституції незалежної України.

Але велика історія становлення української конституційної традиції є набагато давнішою.

Від «Руської Правди» – одного з перших у Європі кодексів законів, складених за часів великого князя київського Ярослава Мудрого, через Конституцію гетьмана Пилипа Орлика «Договори і Постановлення Прав і вольностей Війська Запорозького» – до сучасної Конституції України впродовж тисячоліття формувалася і гартувалася правосвідомість української державної нації як невіддільної частини і одного з джерел європейської цивілізації та її правових основ.

Також цього року ми відзначаємо 100-ліття Конституції Української Народної Республіки. 29 квітня 1918 року Українською Центральною Радою – першим Парламентом українського народу новітньої доби – було ухвалено Конституцію УНР. Цей унікальний історичний документ протягом майже року розробляла конституційна комісія у складі 100 осіб – відомих науковців та членів Центральної Ради на чолі з Михайлом Грушевським.

Історія українського конституційного процесу, досвід творення Конституції в умовах національного відродження і Визвольних змагань 1917–1920-х років свідчать насамперед про глибокі демократичні традиції і самобутність українського народу.

Конституція як Основний Закон України непорушно і назавжди закріплює одвічні фундаментальні цінності українців. Це – свобода, справедливість, гідність, демократія, правова держава та мир.

У цей день особливо хочу привітати справжніх захисників Конституції України – українських воїнів, які боронять незалежність, державний суверенітет, недоторканність наших кордонів та наш конституційний лад від російського окупанта. Дякую вам, дорогі воїни! Саме завдяки вам ми сьогодні можемо відзначати наше велике національне свято у мирі та безпеці.

Із Святом!

Слава Україні!