Спасо-Преображенський Собор Бершадського Преображенського монастиря

Бершадський Преображенський чоловічий монастир розташований на підвищеній місцині в 3-х верствах вниз при річці Дохно. З півдня і північного заходу його оточували ліси. Клімат поблизу монастиря дещо вологий, але на території, де розташована обитель, із-за садів, дещо пом’якшений і приємний. Заснували його в 1616р. два інока (монахи), які втекли з Молдавії від турецько-татарських переслідувань. На початку 19ст. в монастирі було 3 церкви : Надбрамна церква Святителя Миколая з дзвіницею, дерев’яні церкви Преображення Господнього і Святого Онуфрія. У 1810р. настоятель святої обителі ієромонах Корнелій освятив місце і поклав перший камінь у фундамент Соборної кам’яної церкви Спасо-Преображенського собору. Будували храм 10 років. При монастирі було училище, учні якого навчалися професіям: коваля, слюсаря, пасічника, шевця, палітурника – безкоштовно. Учні вивчали мову, історію, арифметику, Закон Божий, співали в хорі.
Монастир користувався 40-а десятинами орної і сінокісної землі. В самих стінах монастиря знаходилося лише 8 десятин землі, де були розташовані церковний погост із будівлями, 2 садки і городи.
У 60-х рр. 20-го століття монастир був повністю знищений. Чудом залишилася руїна Спасо-Преображенського Собору. 
У 2016 році Бершадському чоловічому монастирю виповниться 400 років. Віриться, що цей український духовний осередок православ’я буде відновлений, у храмі звучатиме молитва за нашу державу – Україну, за український народ.