Історія садиби Ліпковських с.Красносілка

На рубежі XVIII-XIX ст. село Красносілка на Гайсинщині (тепер на території Бершадського району) разом із Завадівкою і Хмарівкою, належала родині польських шляхтичів Ліпковських герба Дрия, пізніше – Брохвіч. Як подають знавці геральдики, Ліпковські з’явилися ще в XVI ст. на Мазовшу, та тільки в другій половині XVIII ст. вони переїхали до Київського і Брацлавського воєводств. Однак, тоді представники цієї родини не володіли значними маєтками і не займали важливих урядів.
Першою більш відомою постаттю серед Ліпковських став спадкоємець Красносілки Генрік (1801-1871), син Юзефа Ліпковського, гайсинського хорунжого, і Анни Божецької. Одружений він був двічі: вперше з Юзефою (померла в 1839 р.), а після її смерті з Анелею – доньками генерала Бенедикта Колишки і Терези Чаплінської. Отже, впливову позицію Генрік забезпечив собі швидше не завдяки походженню, а через одруження та розумне господарювання: зібрав великий маєток, продаючи пшеницю і будинки в Одесі та розводячи іспанських овець.
Генрік взяв активну участь у рухавці (Листопадовому повстанні 1831 р. польської шляхти проти царизму) як офіцер у військах генерала Колишки. Ліпковський був організатором, а Красносілка – осередком повстання на території Гайсинського повіту. Після амністії тричі обирався маршалком Подільської губернії.
Старий поміщик мав дев’ятьох синів і трьох доньок, котрим залишив маєток, що складався з багатьох фільварків, цукрового заводу та ін. нерухомого майна. Після його смерті Красносілку успадкував один із синів, також Генрік. Потім маєток перебував у руках його онука Вацлава та малолітніх онуків Генріка Молодшого Вацлава Антонія і Генріка Антонія. Володіли Ліпковські Красносілкою та іншими селами нашого краю до революційних потрясінь 1917-1921 рр.
Коли Генрік Ліпковський замешкав із родиною в Красносілці, то мав там невеликий маєток. Однак, беручи до уваги зростання сім’ї, вирішив збудувати великий палац в “італійському” стилі, який крім головного будинку мав також складатися з двох двоповерхових флігелів. Будівництво розпочалось в 1822 році саме з цих флігелів. Та коли вони були вже закінчені, власник помітив, що з вікон одного з них відкривається чудовий краєвид на річку Південний Буг. Побудова головного корпусу палацу зовсім би закрила цей краєвид. Тому Ліпковський вирішив залишити тільки флігелі, перебудувавши їх на житлові приміщення.
Промайнуло XX століття, наповнене революціями та війнами. На жаль, невблаганний час і духовна злиденність комуністичних руйнівників минулого зробили свою справу. Колишня резиденція у Красносілці стоїть занедбана.